2015 Festival Schedule

All times are approximate. Schedule subject to change.

Friday Evening May 22 – Grove Stage
5:00 pm
Misty River Band
Wicker & Jones
Spirit Fiddle
Wayne Henderson & Helen White
7:00 pm
Patriotic Salute
Cockman Family – Host Band
Rebecca Barker
The Shiver Show
8:30 pm
Don Pedi and Rob Hinson
Steve & Penny Kilby with Jim Lloyd
Master Fiddler Meade Richter
Cane Creek Cloggers
Barn Dance

Saturday Morning May 23
9:00 – 11:00 am
Registration for Competition – Registration Tent across from the barn
10:00 Workshops – Workshop Row canopies unless otherwise indicated
Bluegrass Fiddle – Meade Richter
Oldtime Fiddle – Molly Barrett
First Time Fiddlers – Mary Ervin (on the Log Cabin stage)
Heritage Tunes with Roger Howell
Bluegrass Banjo – Billy Cockman
Clawhammer Banjo – Jim Lloyd
Mandolin – Ben Cockman
Dobro – Donnie Scott
Guitar – Steve Kilby
Bass – David Cockman
Dulcimer – Dustin Sechrest
Cajon Jam – Bobby Martin (On the Over Yonder stage)
Demonstration with Cane Creek and Green Grass Cloggers
and Clogging Workshop Led by the Cane Creek Cloggers (on the Grove stage)

Saturday Afternoon May 23
12:00 noon – Over Yonder Stage
Junior Competition will take place in this order:
Guitar, Banjo, Old Time Fiddle, Bluegrass Fiddle, Mandolin, Bass, and Open (all other instruments)

12:00 noon – Grove Stage
Senior Fiddle Competition will take place in this order:
Twin Fiddle, then the Senior Fiddle competitions for bluegrass, old time, and special (over 55), not sure of the sequence yet

2:00 pm – Grove Stage
Junior Band Competition

2:30 pm – Log Cabin Stage
Storytelling, hosted by Steve Houser
3:15 pm – Log Cabin Stage
Fun and Antics (the “Children’s Show”) hosted by Mel Jones & Friends

4:30 pm – Grove Stage
Barn Dance

Saturday Evening May 23 – Grove Stage
5:00 pm
Cockman Family – Host Band
Junior Band Playoffs
Green Grass Cloggers
Spirit Fiddle
Junior Awards
7:00 pm
National Anthem sung by Hooper Stevens
Tribute to LW Lambert
Junior Hot Licks Competition
Trantham Family
Senior Hot Licks Competition
Roger Howell and Jerry Sutton
9:00 pm
Cane Creek Cloggers
Fiddler of the Festival Playoffs
The Shiver Show
Final Awards
Presentation of Fiddler of the Festival

Sunday May 24 – Grove Stage
10:00 am
Don Pedi and Rob Hinson
Edwards Family
Tribute to Hal Beaver
Lissy Rosemont and Friends
12:00 noon
Spirit Fiddle
Sally Spring
Back Porch Bluegrass
Steve Houser, Storyteller
2:00 pm
Butterpats
Dustin Sechrest
ReVonda Crow, Storyteller
Strictly Strings